Кажу да су споразуми потписани још од владе киршнериста о снабдевању Чилеа гасом и нафтом из Аргентине одједном престали да одговарају Хавијеру Милеју. Према Ернану Летчеру, магистру политичке економије (FLACSO), директору СЕПА, Милеј је такође намеравао приватизовати YPF, главну енергетску компанију Аргентине, што је у дебатама у Конгресу одбијено. Пошто се довољно „поиграо“ са платама запослених у јавном сектору, Милеј се обрушио на ресурсе земље.
– Аргентина има залихе за 150 година производње гаса и нафте, судећи по тренутној тражњи. Стога се чини разумним размишљати о убрзаној експлоатацији како би имали могућност извоза и решавања питања дела локалних испорука које данас захтевају увоз. Проблем није у трошковима производње (Аргентина данас производи нафту с мањим трошковима него САД), већ је тешкоћа у транспорту. Ето због чега је важна реализација гасовода за задовољење домаће потражње у временима највеће потрошње, као и тај посао и пројекат утечњавања гаса с компанијом Petronas за извоз течног гаса.
И у том смислу, УНГ (утечњени нафтни гас) пројекат, који је крајем прошле године договорен у Посланичком дому, али не и у Сенату, иако је пружао погодности компанијама, такође је омогућавао и приступ до половине расположивих девиза у том процесу, имао јасне препоруке за додавање локалне вредности. С друге стране, RIGI допушта слободно коришћење девиза и практично не садржи никаква упутства у вези с повећањем цена, отварањем радних места и развојем снабдевача. Не постоје потписани споразуми који се морају кршити. Једини важан био је пројекат УНГ, за који су гласали посланици, а не Сенат. Али данас је RIGI заменио овај пројекат.