Авокадо је поскупео за 40% због насиља и обуставе извоза, кажу ситни трговци

Национално удружење ситних трговаца (ANPEC) саопштило је да су цене авокада порасле за 40 одсто у последња два месеца као резултат насиља од стране организованог криминала и привремене обуставе извоза авокада у Сједињене Државе.


„Проблем одсуства безбедности, који сада, нажалост, прети да постане свакидашњим, фактор је који подстиче инфлацију и на крају утиче на породичну економију“, наводи се у саопштењу ANPEC-а, у којем се наводи да је цена основне потрошачке корпе (СВА) порасла у просеку за скоро 19 пезоса.

Пословна организација је подсетила да су САД средином јуна обуставиле инспекцију авокада у држави Мичоакан, која је лидер у националној производњи овог воћа, због безбедносних проблема након напада на двојицу америчких званичника.

„Криминалне групације су застрашиле и киднаповале трговинске инспекторе који су стигли из Сједињених Држава у наше земље ради прегледа и потврде чињенице узгоја и бербе зеленог злата“, наводи се у саопштењу организације.

У саопштењу ANPEC је изразио жаљење због последица ових акција.

„Авокадо је непропорционално поскупео на локалном тржишту за више од 40 посто у последња два месеца“, рекао је Куаутемок Ривера, председник организације, напомињући да су ове инфлаторне последице наступиле упркос опоравку трговине са Северном Америком.

Корпорација је своју осуду проширила и на трговину другим пољопривредним производима, „који су предмет уцена на путевима од стране банди које наплаћују илегалне путарине како би зајемчиле безбедан превоз робе на путевима“.

С тим у вези, позвао је изабрану председницу Клаудију Шејнбаум да „предузме делотворне мере и гарантује сигурност логистике за кретање и снабдевање пољопривредним производима земље”.

Мексички произвођачи авокада заузимају на прво место у свету по обиму производње и извоза – 1,68 милиона тона годишње, а главни извозници су државе Мичоакан и Халиско. Авокадо из Мексика се извози у 34 земље света, мада су Мичоакан и Халиско једине државе које могу да извозе производе у земље попут Сједињених Држава, Канаде и Јапана.

Извор: LATINUS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *